Je to cesta na jih Rakouska, do údolí, k jejich obyvatelům a různým chutím. Cesta k tradičním výrobcům potravin, jejich zažitým vědomostem a starému řemeslu. Pečení chleba, výroba sýrů, vaření piva, postup výroby gailtalské slaniny a produkce medu.
Je to cesta na jih Rakouska, do údolí, k jejich obyvatelům a různým chutím. Cesta k tradičním výrobcům potravin, jejich zažitým vědomostem a starému řemeslu. Pečení chleba, výroba sýrů, vaření piva, postup výroby gailtalské slaniny a produkce medu.
Čas a klid - v naší hektické době tyto dva pojmy často na programu dne nestojí hned na prvním místě. A přitom by to někdy bylo tak jednoduché. Když navíc můžete dostatek času spojit s požitky, ocitnete se velmi blízko kulinářského nebe. Ve dvou korutanských údolích Gailtal a Lesachtal tato pomalost v nejlepším slova smyslu zdomácněla a s ní i kulinářské objevy a speciality, které ukojí chuť po něčem původním. Když obě údolí navštívíte, podniknete přitom automaticky cestu zpět k počátkům chuti.
Nadšený exkluzivní hokynář a nyní i předseda „Slow Food Convivium Alpe Adria“ Herwig Ertl je člověk, který znovu přivádí k životu tradiční řemeslo a znalosti. V jeho království požitků to voní po domově a vždy po těch nejlepších výrobcích „jeho“ producentů z alpsko-jadranského prostoru. Herwig Ertl žije podle hesla „vyzkoušej, ochutnej, objevuj“. Až sem přijedete, měli byste mít dostatek času, protože jeho police jsou vždy naplněné výjimečnými specialitami.
Upečte si chleba v údolí Lesachtal, pozorujte Josefa Warmutha na Gailtaler Bischofsalm při výrobě sýra, ochutnejte lesachtalské bylinky, objevujte u Seppa Brandstättera při „Erlebnis Landmais“ vše spojené s kukuřicí, uvařte si vlastní pivo, buďte u výroby slaniny, podívejte se, jak to funguje ve včelařství - to vše se ukrývá pod názevem Slow Food Travel Alpe Adria Kärnten.
Můžete začít cestovní „slow food“ snídaní, pak se projít přes Mühlenweg v údolí Lesachtal nebo se podívat do biedermeierovského zámečku Lerchenhof v Hermagoru a prohlédnout si u mistra Hanse Steinwendera, jak se vyrábí vyhlášená gailtalská slanina. K odpočinku se pak zastavíte v biohotelu Daberer v obci St. Daniel a ponoříte se tam do voňavého světa bylinek. To a ještě mnohem více můžete objevit během kulinářské cesty do tohoto výjimečného zákoutí Rakouska v průběhu programů Slow Food Travel. Údolí Gailtal a Lesachtal leží na gastronomickém průsečíku tří kultur - italské, slovinské a rakouské.
Kulinářské výtvory z údolí toto spojení dokazují do posledního puntíku. Hlavní je nechat produktům jejich čas a šetrně zacházet s přírodou a jejími zdroji. S sebou byste si měli přivézt jen čas a také ochotu znovu si vyzkoušet chuť minulosti.